Ишијас – болест на современиот свет

29/01/2019

Ишијас е назив за болка која почнува во половината па се шири по должина на нозете и e проследена со трнење...

Повеќе Medicus Ortho

Бремена го победив ракот и со нова дојка започнав нов живот

27/12/2018

„Во животот не знаете колку сте храбри и колку сила имате, додека не се соочите со стравот за сопствениот и...

Повеќе Medicus Ortho

Слаби мускули на стомакот, главна причина за кила

20/12/2018

Хернија или кај народот позната како кила или брух е често заболување кое настанува кога внатрешните органи...

Повеќе Medicus Ortho

Дисторзија (шинување) на скочен зглоб

15/11/2018

Дисторзија или кај народот познато како шинување на скочен зглоб е една од најчестите мускулно-скелетни пов...

Повеќе Medicus Ortho

Избришете 10 години од вашето лице

11/10/2018

Како што поминуваат годините, кожата ја губи својата еластичност и се јавуваат брчки на лицето. Со стареење...

Повеќе Medicus Women

5 најчести прашања и одговори за вратна спондилоза

25/09/2018

Долгото седење, часови поминати пред компјутер, неправилно држење на вратот, недоволна физичка активност се...

Повеќе Medicus Ortho

Водич за компресивни чорапи

27/08/2018

Компресивни чорапи може да носи секој: од пилоти, струјардеси, спортисти, медицински сестри до бремени жени...

Повеќе Medicus Ortho

Едноставни вежби за третман на сколиоза

27/08/2018

Сколиозата е дефинирана како абнормално искривување на `рбетот. Постојат три главни видови на сколиоза: фун...

Повеќе Medicus Ortho

Подгрбавеност – проблем кај децата во развој

16/07/2018

Анатомски, `рбетниот столб има три кривини од кои една е кифоза во градниот дел. Нормалниот распон на криви...

Повеќе Medicus Ortho

Ортопедски помагала – медицинска потпора на вашето тело

17/07/2018

Ортопедските помагала се наменети да ја ублажат болката и да дадат соодветна потпора на вашето тело. Нивнат...

Повеќе Medicus Ortho

5 секојдневни навики кои му пречат на вашиот грб

10/07/2018

Последните истражувања покажуваат, речиси секој трет човек во текот на животот се соочил со некаков проблем...

Повеќе Medicus Ortho

Предности од пливањето после мастектомија

14/06/2018

Дали смеам да пливам после мастектомија? Одговорот е „ДА“. Пливањето по мастектомија е одличен начи...

Повеќе Medicus Women

Деформитети на стапало како последица на слаби лигаменти

26/06/2018

Лакот на стапалото е составен од мускули, тетиви и лигаменти. Функцијата на лакот е да ја распредели целата...

Повеќе Medicus Active

Лесни вежби од неколку минути за ослободување од замор и болка во нозете

11/06/2018

Ретко кој некогаш не почувствувал замор, отекување и болка во нозете, посебно по напорната работна недела. ...

Повеќе Medicus Active

Пилатес ролна – едноставен и ефикасен начин да се справите со целулитот

01/06/2018

Целулит има речиси секоја жена, но што може да направиме за да го контролираме? Еден од начините е користењ...

Повеќе Medicus Active

Херои за кои не постојат препреки

31/05/2018

Пред 10 години, при повреда на `рбетот, Александар останал во инвалидска количка. Момент кој засекогаш му г...

Повеќе Medicus Care

Што се случува со вашето тело кога носите високи потпетици

10/05/2018

Стапала При нормално чекорење, вашите стапала имаат функција на амортизери кои ја распределуваат тежината ...

Повеќе Medicus Active

Нега на дијабетично стапало

10/05/2018

Дијабетично стапало е болест која се јавува како последица на оштетени крвни садови и нерви кај лица со диј...

Повеќе Medicus Active

5 совети како да одберете добра перница

09/05/2018

Изборот на квалитетна перница за спиење е многу битен сегмент за здрав `рбет. Во продолжение ви даваме 5 со...

Повеќе Medicus Ortho

Дарио Ивановски – момчето кое „трча“ кон Олимпијадата во Токио

06/05/2018

Има само 20 години и е „сопственик“ на второто најдобро време во Македонија на сите времиња. Нашиот најдоба...

Повеќе Medicus Active

Трчањето е задоволство, а не обврска

03/05/2018

Започнал рекреативно пред една година, а денеска сонува за учество на престижните маратони во Берлин, Њујор...

Повеќе Medicus Active

Ослободете се од болката во вратот

11/04/2018

Вкочанетост и болки во вратот се чести тегоби кои се јавуваат на секоја возраст. Спиење во погрешна положба...

Повеќе Medicus Active

5 причини зошто е подобро да вежбате дома

11/04/2018

Сите знаеме дека вежбањето е важно и за здравјето и за добар изглед. Но дали е потребно да одите во сала за...

Повеќе Medicus Active

Која е најдобра заштита од повреди ако возите велосипед

11/04/2018

Велосипедизмот е физичка активност која го активира целото тело и е одлична кардио вежба за намалување на т...

Повеќе Medicus Active
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial