Категорија: Medicus Active

Кои се предностите на кломпите со федер?

08/07/2019

Болка во грбот, намалена циркулација, вкочанетост, па дури и главоболка можат да бидат последица од долготр...

Повеќе Medicus Active

Миофасцијална масажа за спортисти

01/04/2019

При физичка активност се јавуваат иритација и воспалителни процеси кои може да доведат до задебелување на м...

Повеќе Medicus Active

8 ефикасни начини да го намалите отокот во нозете и зглобовите

21/03/2019

Постојат многу причини зошто се јавува оток во нозете, вклучувајќи бременост, долготрајно седење во една по...

Повеќе Medicus Active

Кинезитејп

11/02/2019

Кинезитејпинг е посебна метода на апликација на тенки, еластични ленти кои помагаат во третман на поголем б...

Повеќе Medicus Active

Деформитети на стапало како последица на слаби лигаменти

26/06/2018

Лакот на стапалото е составен од мускули, тетиви и лигаменти. Функцијата на лакот е да ја распредели целата...

Повеќе Medicus Active

Лесни вежби од неколку минути за ослободување од замор и болка во нозете

11/06/2018

Ретко кој некогаш не почувствувал замор, отекување и болка во нозете, посебно по напорната работна недела. ...

Повеќе Medicus Active

Пилатес ролна – едноставен и ефикасен начин да се справите со целулитот

01/06/2018

Целулит има речиси секоја жена, но што може да направиме за да го контролираме? Еден од начините е користењ...

Повеќе Medicus Active

Што се случува со вашето тело кога носите високи потпетици

10/05/2018

Стапала При нормално чекорење, вашите стапала имаат функција на амортизери кои ја распределуваат тежината ...

Повеќе Medicus Active

Нега на дијабетично стапало

10/05/2018

Дијабетично стапало е болест која се јавува како последица на оштетени крвни садови и нерви кај лица со диј...

Повеќе Medicus Active

Дарио Ивановски – момчето кое „трча“ кон Олимпијадата во Токио

06/05/2018

Има само 20 години и е „сопственик“ на второто најдобро време во Македонија на сите времиња. Нашиот најдоба...

Повеќе Medicus Active

Трчањето е задоволство, а не обврска

03/05/2018

Започнал рекреативно пред една година, а денеска сонува за учество на престижните маратони во Берлин, Њујор...

Повеќе Medicus Active

Ослободете се од болката во вратот

11/04/2018

Вкочанетост и болки во вратот се чести тегоби кои се јавуваат на секоја возраст. Спиење во погрешна положба...

Повеќе Medicus Active

5 причини зошто е подобро да вежбате дома

11/04/2018

Сите знаеме дека вежбањето е важно и за здравјето и за добар изглед. Но дали е потребно да одите во сала за...

Повеќе Medicus Active

Која е најдобра заштита од повреди ако возите велосипед

11/04/2018

Велосипедизмот е физичка активност која го активира целото тело и е одлична кардио вежба за намалување на т...

Повеќе Medicus Active

Техники за дишење додека трчате

09/04/2018

Многу почетници брзо остануваат без здив додека трчаат. Ова обично значи дека темпото е премногу брзо. Но т...

Повеќе Medicus Active

Зошто е потребен скен на стапало?

09/03/2018

Честопати ги потценуваме нашите стапала и како на нив влијаат тесните чевли, високите потпетици... Повеќето...

Повеќе Medicus Active

Трамболина во третман на деца со аутизам

26/02/2018

Физичката активност е корисна за децата со аутизам. Преку неа тие стекнуваат нови моторни вештини, подобра ...

Повеќе Medicus Active

Што е причина за болка во вратот?

21/02/2018

Вкочанетост и болка во вратот е чест проблем, кој се јавува на секоја возраст. Може да биде последица на по...

Повеќе Medicus Active

4 најчести прашања и одговори поврзани со вегетаријанството

19/02/2018

Вегетаријанството е поврзано со природата. Свеж зеленчук и овошје, вода, сирови јатки, сирови семки, целозр...

Повеќе Medicus Active

Реквизити за корегирање на телесни деформитети

15/01/2018

Деформитетите на ‘рбетниот столб се застапени со најголем процент меѓу телесните деформитети и можат да пре...

Повеќе Medicus Active

Маратонот во Чикаго е остварување на мојот сон

15/01/2018

Неговата нескротлива љубопитност за постојано истражување на нови дестинации го однесе на најголемите марат...

Повеќе Medicus Active

Медикус Хелп – Пријател на животот!

15/01/2018

Брзото темпо на живот, се поголемиот број на обврски, не ни оставаат доволно време соодветно да се грижиме ...

Повеќе Medicus Active

Имате уморни и болни нозе? Променете ги чорапите!

15/01/2018

Имате непријатно чувство на тежина во нозете и болки во листовите. Сето ова е последица на лоша циркулација...

Повеќе Medicus Active

Најдобра заштита од загадувањето

15/01/2018

Со зголемувањето на загадувањето во градските средини, драстично се зголеми бројот на лица кои имаат здравс...

Повеќе Medicus Active
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial