Совети

thumb

Симптоми на менопуза – последица од третманот на канцер на дојка

20.12.2017
Во одреден период од животот, јајчниците престануваат да произведуваат јајце клетки и со тоа опаѓа нивото на хормоните естроген и прогестерон. Овој процес се нарекува перименопауза. Кај поголем број жени,
thumb

10 совети за инспирација

20.12.2017
Дијагнозата канцер е застрашувачка за секој пациент. Но како да си помогнете и повторно да уживате во животот. Во продолжение ви нудиме 10 совети за инспирација. 1. Ризикувајте Ризикот може
thumb

Декубитални рани-причини, симптоми и превенција

20.12.2017
Декубитални рани претставуваат повреди на меките делови на телото, кои подолго време се изложени на притисок. Се јавуваат како последица на нарушена циркулација, односно кога е прекинато снадбувањето на ткивото
sestri thumb

4 причини зошто секоја медицинска сестра треба да носи компресивни чорапи

05.12.2017
Со часови на нозе и километри поминати низ болничките ходници. Денот завршува со отечени и болни нозе. Вака отприлика изгледа секојдневието на една медицинска сестра. Како да си помогнете? За
povredi tochak thumb

6 најчести повреди од возење велосипед

27.11.2017
Велосипедизмот е одличен спорт за одржување на телесната тежина и воопшто за целокупното здравје. Претставува кардио вежба која го активира целото тело. Но велосипедизмот и не е така едноставна физичка
maski web thumb

Најдобра заштита од загадувањето

26.11.2017
Со зголемувањето на загадувањето во градските средини, драстично се зголеми бројот на лица кои имаат здравствени проблеми. Астма, алергија, проблеми со дишењето, главоболки, гадење и други потешкотии се јавуваат со
stevica thumb

Маратонот во Чикаго е остварување на мојот сон

08.11.2017
Неговата нескротлива љубопитност за постојано истражување на нови дестинации го однесе на најголемите маратони. Со секој истрчан километар тој ги испитува сопствените граници на ментална и физичка подготвеност. Од неодамна
thumb

Треба да направите 10 000 чекори дневно… Како да ги „вметнете“ во вашиот дневен распоред?

18.10.2017
Благодарение на денешниот начин на живот кога се повеќе го користиме автомобилот, лифтот и другите превозни средства, оваа бројка навистина станува недостижна. Со оглед на тоа дека сите работиме и
thumb

Што ви е потребно за добар сон?

12.10.2017
Неколку фактори влијаат на добриот сон. Меѓу нив е секако душекот и перницата на кои подобри вашето спиење. Што е мемори пена и кои се предностите од истата ви објаснуваме
thumb

Со хељда против болки во вратот

10.10.2017
Лушпите од хељда се надворешна обвивка на зрното хељда. Не се собираат под притисок и на тој начин овозможуваат идеална положба на `рбетот во текот на спиењето. Поради овие специфични
trambolina thumb

Трамболина во третман на лимфедемата

22.09.2017
Вежбањето може да помогне во превенција и контрола на лимфедемата, а од неодамна се препорачува како третнинг да се користи трамболината. Некои експерти тврдат дека скокањето е единствена вежба која
statija dali da ja zamenite stolicata thumb

Дали да ја замените канцелариската столица со физиотопка?

13.09.2017
Едно од најновите препораки во ергономијата (наука која ја проучува ефикасноста на работното место) е замена на традиционалните канцелариски столици со столица со физиотопка. Што велат експертите по ергономија За
ranci thumb

Д-р Тони Талески: физичката активност го чува `рбетот од тешките ранци

05.09.2017
За развој на деформитети на коскено-мускулниот систем, кај децата од училишна возраст, влијаат лошите навики на држење на исправен став, кратковидоста, неадекватните учишишни клупи и столчиња. Недоволната физичка активност, долгото
veni thumb

Внимавајте на нозете, грижете се за вашите вени

23.08.2017
Проширените вени создаваат главоболки на милиони луѓе во светот. Светската здравствена организација вели: секоја втора жена и секој трет маж го имаат ова заболување. Генетиката оптеретува многу. Доколку и двата
koleno thumb

Колку се корисни стегачите за колено?

23.08.2017
Повредите на коленото се голем проблем во спортот низ целиот свет. Не само што страдаат мускулите, тетивите, коската и `рскавицата на коленото, туку спортистите остануваат надвор од терените подолг временски
oprema thumb

Опрема за домашна нега на вашите блиски, која лесно се прилагодува во вашиот дом

22.08.2017
Кога можностите на вашите сакани се менуваат како последица на медицинската состојба, можеби треба да размислите да набавите опрема која се прилагодува во вашиот дом. Оваа опрема овозможува поголема безбедност
hemoterapija thumb

Хемотерапија и губење на коса

15.08.2017
Што да очекувате за време на третманот? Пациентите со канцер, губењето на коса го опишуваат како вознемирувачки несакан ефект од терапијата. Секој пат кога ќе се погледнат во огледало, нивниот
osteo thumb

Остеопороза и скршеници на `рбет

14.08.2017
Кога остеопорозата ќе ги ослабне вашите коски, постои голема опасност од скршеници,  дури и на коските од `рбетот. Овие спинални скршеници, може да доведат до болки во грбот што ќе
izvestuvanje thumb

Медикус Хелп – Пријател на животот!

21.12.2015
Брзото темпо на живот, се поголемиот број на обврски, не ни оставаат доволно време соодветно да се грижиме за своето здравје. Научно е докажано дека колку повеќе седиме толку циркулацијата на
gluzdovi thumb

Функционални глуждови на долги патеки

24.08.2015
Дисторзиите на глуждот или скочниот зглоб се затворени повреди кои настануваат при прекумерно нефизиолошко движење како на пример спортска повреда, повреда при доскок и погрешно стапнување во празно. Независно дали се инверзиони (поради прекумерна
deformacii thumb

Деформитети на ‘рбетниот столб

01.03.2015
‘Рбетните деформитети не доведуваат само до естетски промени туку и до сериозни нарушувања на физичкото и психичкото здравје. Современите цивилизациски предизвици, бараат севкупна адаптација на антропометрискиот, моторичкиот и функционалниот развој.
rekviziti thumb

Реквизити за корегирање на телесни деформитети

01.03.2015
Деформитетите на ‘рбетниот столб се застапени со најголем процент меѓу телесните деформитети и можат да предизвикаат сериозни нарушувања на физичкото и психичкото здравје. Со цел да се превземе соодветна акција
setovi thumb

Медикус Хелп сетови за вежбање

21.01.2015
Медикус Хелп спортската опрема е за секој што сака да вежба во домашни услови, надворешни услови или во сала за вежбање. Домашен сет за вежбање Медикус Хелп спортска опрема –
zabavnata strana thumb

Забавната страна на вежбањето

22.12.2014
Вежбањето, особено оној класичен проверен метод на серија повторувачки вежби, понекогаш може да биде тотална монотонија. За да не биде се во една рамна линија, тука се спортските реквизити кои
nepravilno sedenje thumb

Колку часови во денот поминувате седејќи? Ова се последиците од неправилно седење

04.11.2014
Многумина од нас добар дел од своето време, професионално или приватно, го поминуваат седејќи пред компјутер, лаптоп, телевизор… без воопшто да внимаваат на правилната поставеност на телото, времето поминато седејќи,
voshki thumb

Помош, моето дете има вошки?!

04.10.2014
Ако имате по дома школарчиња, убаво би било да се подготвите за судар со овие минипаразити… Вошките се ситни паразитски инсекти кои живеаат во косата, брадата, веѓите и најчесто се
Untitled-1

Ладна или топла, облогата е епитом за успешна терапија

12.09.2014
Забуната околу тоа кога да аплицирате ладно, а кога топло завршува во следните неколку пасуси… Дека криотерапијата и термотерапијата се достапен, ефикасен, неадиктивен лек за еден широк дијапазон на повреди
trambolina-thumbs

Трамболина за правилен развој

29.05.2014
Скокањето на трамболина не е само забавно, туку е и многу корисно. Помага при правилно развивање на мускулатурата и со тоа ги спречува деформитетите кај децата, а и возрасните.  
vezbi-lenti-thumbs

Вежбајте со ленти

29.05.2014
Неограничен е бројот на вежби кои можат да се изведат со еластична лента. Истегнете се, дишете длабоко и правете едноставни вежби секој ден.  
10 prichini-thumb

Причини зошто да седиме на топка

28.05.2014
Секојдневното користење на компјутерот  мегу другото води и до деформитети на рбетниот столб. Kомпјутерот не можеме да го избегнеме, но класичната столица да ја замениме со столица со физиотопка можеме!
deca-bali

Забавувајте се вежбајќи

29.05.2014
Вежбањето и забавата можат да се случуваат паралелно. Се што треба само да ја вклучите вашата фантазија и да одвоите малку време. Претворете ја детската соба во полигон за вежбање